Jak testować kod pipeline w Jenkinsie?

Opublikowane przez Dariusz Grabowski w dniu

Jenkins to świetne narzędzie do uruchamiania testów i orkiestracji procesu CI/CD. Możemy dzięki niemu cyklicznie uruchamiać różne testy naszych aplikacji. Ale przecież potoki Jenkinsa to też kod! Czy możemy go jakoś testować? Oczywiście! Tego dowiesz się z mojego najnowszego filmu.

Jak testować potoki jenkinsowe?

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do testowania konfiguracji IaaC (infrastructure as a code). Mamy lintery/testery dla Dockera, Terraforma czy Ansible. A co z Jenkinsem? Czy wciąż musimy testować wszystko na żywym organizmie?

Wprowadzenie potoków i współdzielonych bibliotek pozwala nam pisać regularny kod w Groovy. Dodatkowo możemy skorzystać z wbudowanego lintera z instancji Jenkinsa. Dzięki temu możemy pisać testy jednostkowe dla naszych konfiguracji.

Podczas prezentacji pokazuję jak krok po kroku przygotować środowisko do tworzenia bibliotek jenkinsowych i jak uruchamiać testy tych bibliotek w… Jenkinsie 😃. Podaję też garść praktycznych wskazówek. Dowiedz się jak używać tego podejścia w realnym środowisku. Pod filmem znajdziesz linki do wszystkich wymienionych w artykule narzędzi i bibliotek. Zapraszam do oglądania i komentowania.

Linki do materiałów


Subscribe
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x